close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Aktivita ředitele odboru puncovní kontroly Puncovního úřadu a soudního znalce

Šperky z obecných kovů označené jako "925"

24. srpna 2015 v 15:24 | Mgr. Roman Kopečný |  Výrobci a obchodníci
Rozmáhá se prodej šperků a komponentů k výrobě šperků (karabiny, očka, zapínání, atd.) vyrobených z obecných kovů, obvykle dovážených ze zahraničí (e-bay, atd.), které jsou označeny vyraženým "925".

Toto označení je označení pro nejběžnější v současné době používanou ryzost stříbrných šperků. Čeští prodejci pak takové výrobky nabízejí jako zboží stříbrné. Ve skutečnosti se však jedná o výrobky z obecných kovů - nezřídka obsahující zdraví škodlivé kovy - které jsou pouze slabě postříbřené.

Puncovní úřad takové jednání hodnotí jako "klamavé označení" dle ust. § 40 odst. 1 puncovního zákona a ukládá za ně pokutu do výše 1 000 000 Kč. Uvedené jednání se objevilo i na jinak seriozních webových serverech.

Prvotní informací, která může být vodítekem, že se může o podobný případ jednat, je nízká cena takových šperků. Jistotu pak lze získat předložením takového šperku Puncovnímu úřadu k dodatečné puncovní kontrole.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama