aktivita vrchního inspektora Puncovního úřadu a soudního znalce

Úřední označování zboží (puncování)

10. března 2011 v 19:18 | Mgr. Roman Kopečný |  Výrobci a obchodníci

Předně je nutno zopakovat, že zboží je pojem vymezený ust. § 3 odst. 1 písm. a) puncovního zákona. A pouze a jen na "zboží" ve smyslu puncovního zákona se vztahuje dále uvedené.

Úřední označování zboží upravuje předně Hlava IV puncovního zákona, a to od ust. § 18 do ust. § 21.

Pokud má zboží předložené Puncovnímu úřadu zákonnou ryzost, předepsaný stav a vyhovuje právním předpisům, Puncovní úřad je trvanlivě označí příslušnou puncovní značkou nebo je označí jiným způsobem podle puncovního zákona. Pokud má zboží závadu, kterou lze odstranit, vydá Puncovní úřad zboží předkladateli a označení provede po jejím odstranění.[1]

Nyní budu předpokládat, že předložené zboží zákonnou ryzost a předepsaný stav má a vyhovuje právním předpisům.[2] Puncovní úřad tedy provede trvanlivé označení nebo zboží označí jiným způsobem.

Trvanlivé označení[3] se provádí mechanickým otiskem razidla, nebo souhlasí-li s tím předkladatel, laserovým vypálením. Druhý způsob se užije zejména v případě, že zboží je křehké, duté apod., tedy v případě, že by je mohlo označení razidlem poškodit. V každém případě je ale nutný souhlas předkladatele.

Označení jiným způsobem se provádí v případě dohody…nebo je-li to zejména z důvodu charakteru, tvaru nebo rozměrů účelné.[4] Zde je tedy prostor pro dohodu mezi Puncovním úřadem a předkladatelem, konečné rozhodnutí z výše uvedených důvodů je ale na Puncovním úřadu, zákonný nárok na ně tedy předkladatel nemá. Oním jiným způsobem[5] je pak zavěšení plomby s puncovní značkou nebo vydání osvědčení.


Shrnutí:

Většinu předloženého zboží Puncovní úřad označí mechanickým otiskem razidla.[6]
Nelze-li takto zboží označit, označí Puncovní úřad zboží zavěšením plomby s puncovní značkou nebo vydá na toto zboží osvědčení.[7] Souhlasí-li s tím předkladatel, připadá v úvahu i označení zboží laserovým vypálením.[8]
[1] Ust. § 18 PZ
[2] Např. vyhl. č. 301/1998 Sb., kterou se stanoví seznam chemických látek a chemických přípravků, jejichž výroba, uvádění na trh a používání je omezeno, ve znění vyhl. č. 390/2000 Sb.
[3] definuje vyhl. č. 363/2003 Sb. ve svém ust. § 11
[4] Ust. § 20 odst. 4 PZ
[5] Ust. § 20 odst. 4 PZ
[6] rozhodnutí v kompetenci PÚ
[7] rozhodnutí v kompetenci PÚ, zákon však připouští tyto způsoby označení také po dohodě PÚ s předkladatelem; není na ně - ani na volbu mezi nimi - však zákonný nárok
[8] pouze po souhlasu předkladatele
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama